Oplev kreativ broderi og peruviansk madlavning i Kastrup

dato

Lørdag den 8. februar 2025 kan du dykke ned i to spændende workshops i Kastrup. Uanset om du er interesseret i at lære broderi fra bunden eller ønsker at udforske autentisk peruviansk madlavning, har AOF Amager noget for dig. Begge arrangementer er åbne for alle og finder sted samtidig kl. 10:30.

Broderiworkshop med Lone Sølberg

På Tårnby Skole, Sneserevej 10, kan du deltage i en inspirerende broderiworkshop med Lone Sølberg. Her får du muligheden for at lære de mest brugbare sting og få indsigt i forskellige materialer som broderigarn, nåle og egnede metervarer. Workshoppen er perfekt for dig, der har lyst til at brodere, men mangler det sidste skub for at komme i gang. Der er en materialeudgift på 75 kr., som dækker alt fra fortrykt stof til broderigarn og nåle, og som afregnes direkte med underviseren.

Peruviansk madlavning med Guadalupe del Socorro Hernandez

Samtidig på Skottegårdsskolen, Saltværksvej 65, kan du opleve en kulinarisk rejse gennem Peru med Guadalupe del Socorro Hernandez. Her vil du blive introduceret til autentiske peruvianske ingredienser og retter, herunder den kendte ceviche og den forfriskende drik chicha morada. Workshoppen vil også dække brugen af kartofler og chili i peruvianske retter. Der er en råvareudgift på ca. 150 kr., som afregnes med underviseren.

Praktisk information
Dato: Lørdag 8. februar 2025
Tid: Kl. 10:30
Sted: Tårnby Skole, Sneserevej 10, 2770 Kastrup & Skottegårdsskolen, Saltværksvej 65, 2770 Kastrup
Arrangør: AOF Amager
Målgruppe: Alle
Materialeudgift (broderi): 75 kr.
Råvareudgift (madlavning): ca. 150 kr.



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut